Toplu Sms Nedir

 

TOPLU SMS NASIL GÖNDERİRİM? TOPLU SMS NASIL ATILIR?

 

Toplu SMS Nasıl Gönderirim?

Toplu SMS göndermenin tek bir yolu yoktur. Farklı yollardan da gönderim yapabilir, zengin içeriklerle; dilediğiniz hedef kitleye, dilediğiniz dil ve tonda ulaşabilirsiniz.

Gönderim yapabileceğiniz yöntemlerden birisi, internettir. Bunun dışında, akıllı cihazlardan da toplu SMS gönderimi yapabilirsiniz. Telefonunuzun bir iPhone veya başka bir marka olması; ya da hangi işletim sistemiyle çalıştığı, gönderim için engel oluşturmaz. Fakat, her telefon için farklı bir uygulama kullanmanız gerekebilir.

Benzer şekilde, internet üzerinden gönderim yapacaksanız, yine farklı programlar tercih edebilirsiniz.

Toplu SMS’lerinizi, bir internet servis sağlayıcı üzerinden sizin adınıza gönderen çeşitli şirketler, firmalar vardır. Bu firmalar arasında, hepimizin tanıdığı büyük markalar da var. Ancak, fiyat avantajı dikkate alındığında; sadece SMS gönderimi alanında uzmanlaşmış, daha küçük ve profesyonel kurumları da tercih edebilirsiniz.

Size düşen, sadece bir liste oluşturmak o kadar… Liste oluşturmak da gözünüzü hiç korkutmasın. Çünkü hem telefonlarda, hem e-mail dünyasında, kolayca liste oluşturabilmeniz mümkün. Zaten toplu SMS gönderimi, büyük ihtimalle uzun süre kullanacağınız bir pazarlama yöntemi olacaktır. Bunun için, daha kolay liste oluşturmak adına da stratejiler oluşturabilirsiniz.

Örneğin; web sayfanıza bir üyelik formu ekleyebilirsiniz. Böylece, potansiyel müşterileriniz sizlerle telefon bilgilerini de paylaşacaklardır. Günümüzde Facebook reklam formatları da bu tür bilgilere kolayca erişebilmenizi sağlıyor.

Yaş aralığı, cinsiyet, ilgi alanları, bulunduğu lokasyon gibi; demografik, özel hedeflemeler yaparak, yayınladığınız Facebook reklamları aracılığıyla kullanıcılardan, telefon bilgilerini sizinle paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Bu bilgiler size liste halinde, arzuladığınız formatta iletilecektir. Bu kadar kolay!

iPhone’dan Toplu SMS Gönderimi Nasıl Yapılır?

Bir iPhone telefon üzerinden toplu SMS gönderimi yapmak istiyorsanız, kişileri tek tek seçerek bu işlemi gerçekleştirebilmeniz mümkün. Ama, tabii ki pek de pratik değil.

Yeni sürümlerle birlikte, telefonunuzda oluşturduğunuz grupları seçerek, belirli bir gruba SMS gönderimi yapabilirsiniz; ama bu her zaman, her telefon için mümkün değil. O yüzden, önerimiz, yardımcı bir aplikasyon, yani uygulama kullanmanızdır. Peki hangisi?

“Groups” uygulaması, işinize çok yarayacak! Apple Store’a girerek arama yaptığınızda karşınıza hemen çıkacaktır. Uygulamayı indirin ve açtığınızda, daha önceden oluşturmuş olduğunuz grupları size gösterecektir. Gruba giriş yaptığınızda ise, kişiler için “Hepsini Seç” diyebiliyorsunuz. Size gerekli olan da bu! Böylece, kişileri tek tek seçmek zorunda kalmayacaksınız.

Ardından “SMS Gönder” alanına tıklayarak, göndermek istediğiniz metni yazın ve gönderin. İşte bu kadar!

 

Android Telefondan Toplu SMS Nasıl Gönderilir?

Android telefonlardan toplu SMS gönderimlerinde, telefonun versiyonuna göre farklı yöntemler kullanmanız gerekiyor.

Eğer Android telefonunuz çok eski bir versiyon değilse (Örneğin Galaxy S III ve üzeri), yine iPhone’da olduğu gibi grupları kullanarak gönderim gerçekleştirebilirsiniz, üstelik herhangi bir uygulama kullanmanız da gerekmez. Size kolaylık sağlaması açısından, SMS göndermek istediğiniz müşterilerinizi “Müşteriler” gibi bir grup adı altında toplayabilirsiniz. Eğer özel günler için gönderim yapacaksanız, yine “Ailem” veya “Arkadaşlarım” şeklinde farklı gruplar oluşturmanızda fayda var.

Peki nasıl?

Yeni sürüm Android telefonunuzdan, mesajlar uygulamasına girin. “Yeni Bir Mesaj Oluştur” kısmına, yani kalem işaretine tıklayın. Size, alıcı girin diyecektir, yine kişileri ifade eden sağ taraftaki ikona tıkladığınızda ise size “Gruplar” listesini açacaktır. Daha önce oluşturmuş olduğunuz gruplardan birisini seçin. Size bir liste açacaktır. Listeden “Tümünü Seç” tik işaretine dokunarak kişilerin hepsini seçin. Artık, mesajınızı yazıp göndermeye hazırsınız. İşte bu kadar.

Eğer, Android cihazınız daha eski bir versiyonsa, endişe etmeyin. Yine, yardımcı bir uygulamadan destek alarak kolaylıkla toplu SMS gönderebilirsiniz. Nasıl yapacağınızı anlatalım…

Google Play Store’a giderek aramalar kısmına “chomp” yazın. “Chomp SMS” şeklinde listede karşınıza çıkacaktır (Ücretsiz bir uygulamadır). Uygulamayı indirip açtığınızda, sağ üst köşede mesaj oluşturma alanı göreceksiniz, tıklayın. Alıcı bölümünde, yine benzer bir şekilde kişi işaretine tıklıyorsunuz, karşınıza açılan menüden grupları seçeceksiniz. Sonrasını zaten biliyorsunuz ama yine de kısaca hatırlatalım:

Size gösterdiği (daha önceden oluşturduğunuz) grubu seçin. Alt tarafta mesajı yazacağınız alan, kutucuk size görünecektir. O alana, mesajınızı yazın ve gönderin.

Eğer, toplu SMS göndermek için tercihiniz bilgisayar olacaksa, onu da hemen anlatalım!

Bilgisayar Üzerinden Toplu SMS Nasıl Gönderilir?

Bilgisayar üzerinden toplu SMS gönderiminin de farklı yolları bulunuyor. Bu yöntemlerden birisi, bilgisayarınızı telefonunuza bağlamak. Bir USP veya veri kablosu yeterli. Çok pratik bir yöntem olduğu söylenemez; çünkü yine farklı telefonlar için farklı programlar kullanmanız gerekecek ve bu uygulamaların çoğu ne yazık ki ücretli!

Bizim tavsiyemiz, yazımızın başında da belirtmiş olduğumuz gibi, toplu SMS gönderimi konusunda uzmanlaşmış, internet sağlayıcı kurumlarla çalışmanızdır. Günümüzde, oldukça uygun fiyatlarda bu hizmeti sağlayan şirketler mevcuttur. Fiyat avantajı üzerinde bu kadar durmamızın nedeni, piyasada; kurumdan kuruma neredeyse 5 veya 10 katı şeklindeki fiyat değişiklikleri, farklılıkları olmasıdır.

Bahsettiğimiz bu kurumlar size farklı fiyat avantajlarıyla farklı toplu SMS paketleri sunacaklardır. Size, internet üzerinden gönderim yapabileceğiniz servisler sunarlar. Ayrıca, listelerinizi düzenlemeniz konusunda da yardımcı olurlar.

Taktir edersiniz ki, her işin bir uzmanı var. Toplu SMS gönderimi konusunda da yine uzman bir kurumdan destek almak en iyisidir. Çünkü, birlikteliğiniz süresince danışmanlık ve bilgi desteği de alırsınız. Toplu SMS gönderimiyle ilgili teknolojideki son gelişmelerden, fırsatlardan haberdar olursunuz. Kaçınmanız gereken süreç ve eylemler nelerdir, bunları size aktarırlar. İşin kanuni, hukuki prosedürlerini incelemekle zaman kaybetmemiş olursunuz.

Toplu SMS Göndereceğim Şirketi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Örneğin, tercih ettiğiniz uzman şirketin raporlama sunup sunmadığına bakın. Günümüzde tüm pazarlama ve tanıtım süreçleri, belirli bir hedef kitle belirlenerek yapılıyor.

Örneğin; bir ürün satıyorsunuz diyelim. Sattığınız ürün 50 yaş ve üzeri kişilere hitap etmiyorsa, bu yaştaki kişilere gönderdiğiniz tanıtım SMS’leriniz boşa harcanabilir. Ya da, potansiyel müşterileriniz İstanbul’daysa, İzmir’de yaşayan kişilere tanıtım yapmanız size hiçbir getiri sağlamaz.

Bu yüzden, sadece SMS göndermeden önce değil, sonrasında da, gönderilen SMS’lerin analizini yapabileceğiniz raporlar, ölçümlemeler işinize çok yarayacaktır.

Şu an sadece metin değil, görsel destekli SMS’ler (MMS formatı deniyor) gönderebileceğiniz teknolojiye sahibiz. Görsel mesajlar, iletişimde çok daha etkilidir. Seçeceğiniz şirketin bu tür MMS’ler gönderip göndermediğini de ayıracağınız bütçeye göre ayrı olarak değerlendirebilirsiniz.

Çoğumuz bir reklam metninin yazımının kolay olduğunu düşünür. Aslında hiç de öyle değil. Gönderdiğiniz SMS’lerde bir imla hatası varsa, bu; markanızın itibarına zarar verebilir. Profesyonel reklam yazarları, SMS metnini yazarken kimlere nasıl hitap etmeleri gerektiğini bilirler. Mesaj, ciddi bir tonda mı yazılmalı? Gençlere hitap ediyorsanız, daha eğlenceli bir dil mi kullanılmalı? Buna benzer, uzmanlık gerektiren detaylar vardır.

O yüzden, tercih ettiğiniz kurumun bir metin yazarlığı desteği verip vermediğini de ayrıca inceleyebilirsiniz.

Toplu SMS gönderimi, reklam tercihlerinde hem fiyat olarak çok uygun hem de oldukça etkili bir seçenektir.

Farklı sektörlere hitap ederken, farklı metotlar uygulamalısınız. Bu yüzden, hep üzerinde durduğumuz gibi, profesyonel bir şirketten destek almanız en iyisidir.